WAŻNE !

Przypominamy o ogólnych zasadach postępowania podczas wypadku drogowego z udziałem motocyklisty:

 1. Zadzwoń po pomoc pod numer 999 ewentualnie pod 112 lub poproś kogoś, aby zadzwonił i upewnij się, że ambulans jest w drodze.
 2. Zabezpiecz miejsce zdarzenia. Jeśli jedziesz w grupie niech pozostali bikerzy staną po przeciwnych stronach i alarmują pozostałych uczestników ruchu o wypadku.
 3. Wyłącz silnik motocykla i sprawdź czy nie wyciekają z niego żadne płyny w kierunku poszkodowanego.
 4. Przenieś poszkodowanego tylko jeśli jest to konieczne, np. kiedy leży w rozlanym paliwie.
 5. Jeśli poszkodowany jest przytomny pozmawiaj z nim i uświadom go, co się wydarzyło. Spróbuj dowiedzieć się jakie obrażenia dolegają mu najbardziej.
 6. Dowiedz się czy jechał z nim pasażer. Jeśli nie jest w stanie Ci tego powiedzieć, rozejrzyj się, bo pasażer może gdzieś leżeć w niewidocznym miejscu.
 7. Wyjmij apteczkę ze swojego motocykla i załóż rękawiczki ochronne w celu uniknięcia infekcji. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo też jest ważne. Jeśli nie masz rękawiczek ochronnych możesz założyć swoje motocyklowe.
 8. Obejrzyj poszkodowanego i określ rany na jego ciele, tak abyś mógł zlokalizować te najpoważniejsze i najbardziej niebezpieczne.
 9. Dokładnie obejrzyj ubiór poszkodowanego w celu odnalezienia ukrytych ubytków krwi. Takie niewidoczne rany stanowią poważne zagrożenie życia.
 10. Nie ściągaj odzieży z poszkodowanego. Zajmij się najpoważniejszymi ranami.
 11. Zatamuj największy ubytek krwi uciskając ranę opatrunkiem i owiń ją bandażem. Jeśli to możliwe unieś krwawiącą część ciała na wysokość klatki piersiowej.
 12. Jeśli zauważysz złamania, zgromadź użyteczne przedmioty wokół kończyny, żeby ją usztywnić i zabezpieczyć przed poruszaniem.
 13. NIE ściągaj kasku jeśli poszkodowany jest przytomny. Kask należy ściągać wyłącznie w sytuacji kiedy poszkodowany ma problemy z oddychaniem.
 14. Jeśli to możliwe, poproś kogoś, aby usztywniał rękoma kark do czasu przyjazdu karetki.